социологический опрос

Контролювати навчальні процеси, роботу викладацького складу, рівень знань учнів і ефективність педагогічних програм стане набагато простіше, якщо використовувати сучасні методи і засоби контролю на базі ІТ-розробок.

Одним з найбільш продуктивних методів є соціологічне опитування із застосуванням анкет (по психології, соціології і так далі).

У цій статті докладно розбираємо, як вибрати оптимальний спосіб анкетування в педагогіці і засіб для нього, як скласти анкету з психології або соціальну анкету, а також як зробити її максимально ефективною в плані оперативного збору достовірної, корисної для вас інформації.

Приклад соціологічного дослідження з анкетою та аналізом відповідей

Виявлення реальної якості і рівня знань абітурієнтів, студентів, школярів – не єдиний спосіб застосування анкетування в педагогіці. Розглянемо найпоширеніші мети і способи застосування соціологічного опитування.

Соціологічні опитування для школярів

анкетирование детей

 1. Отримання інформації від малоговірких і закритих респондентів. У період становлення особистості діти часто стають мовчазними, вважаючи за краще переживати свої невдачі чи проблеми всередині. Особливо це стосується конфліктних ситуацій, які вимагають максимально швидкої оцінки, розуміння і вирішення. Анкети з психології допоможуть зрозуміти, що турбує учня і вчасно вжити заходів, щоб вичерпати конфлікт без грубого втручання. Анкетування дітей дозволяє їм розкритися без вторгнення в їх особисту зону комфорту, без необхідності робити зусилля і формулювати думки вголос, ділитися з сторонніми неприємними враженнями. Особливо цьому сприяє анонімність анкет для підлітків.
 2. Визначення оптимального напрямку розвитку особистості на підставі хобі та інтересів. Соціологічні анкети допомагають виявити захоплення школярів, скоординувати взаємодію батьків і викладачів таким чином, щоб навчання було мотивуючим, цікавим і розвиваючим, а дозвілля дитини – корисним і продуктивним. Анкетування дітей важливе для розробки індивідуальних підходів до утворення та розвитку здібностей, для підбору додаткових або факультативних занять, а також гуртків, секцій або майстер-класів.
 3. Популяризація онлайн-ігор, соцмереж і доступність комп'ютерної техніки висувають на передній план ще одну проблему – залежність учнів від “віртуальної реальності”, прагнення деяких повністю зануритися в неї і сховатися від проблем. Знайти шляхи, як адаптувати до реального життя хлопців з цієї та інших “груп ризику” допоможуть анкети інтернет-залежності і анкети для підлітків.

Соціологічні опитування для батьків

 1. Дізнайтеся про проблеми або важливі особливості життя дитини в сім'ї. Нерідко затримки в освіті або неуспішність учнів пов'язана з їх сімейними проблемами або конфліктами. Виявити їх допоможуть соціальні анкети батьків.
 2. Участь батьків у громадському та фінансовому житті навчального закладу – традиція, а часом і необхідність. Залучаючи батьків до позитивних перетворень і заходів, школа або коледж зміцнюють зв'язки в сім'ї і дають можливість близьким відчути свою причетність до зростання і розвитку дитини. Також інтеграція близьких учня в життя навчального закладу допоможе їм отримувати актуальну інформацію про те, як йде навчання, про професіоналізм викладачів, про сучасні тенденції в освіті. Загалом, відповісти на всі питання, які турбують батьків. Зробити це стане ще простіше, якщо дозволити батькам висловити свої пропозиції та вимоги з допомогою зручного для них соціологічного опитування.
 3. Зворотній зв'язок з людьми, які відповідають за учня, дуже важлива для їх спокою і впевненості, що про дитину піклуються і підтримують в навчальному закладі. Особливо з урахуванням, що основну частину дня він проводить далеко від дому. Соціологічні опитування дорослих членів сім'ї допоможуть налагодити психологічний зв'язок з ними і додадуть “балів” до авторитету вашої установи в їх очах. Важливо лише згадати в анкеті про те, що отримана інформація допоможе ще більше оптимізувати умови навчання, точніше направити зусилля викладачів на розвиток здібностей підопічного, дати йому саме ті знання, які будуть корисні в дорослому житті.

Соціологічні опитування для студентів

 1. Студенти – це, в основній масі, допитливі і сформовані особистості, які здатні і люблять приймати самостійні рішення. Тому дуже важливо показати їм, що ви цікавитеся їх думкою і готові вести діалог. Це допоможе їм краще розкритися, активніше проявляти себе в якості повноправних учасників товариства. Спеціалізовані анкети для студентів – перший крок до того, щоб дізнатися про пріоритети і цілі вашої студентської аудиторії, ступеня її інтеграції в суспільство, активності і проблемах, які ви допоможете вирішити.
 2. Матеріальне забезпечення в установі освіти – важливий фактор, від якого залежить його рейтинг, статус і привабливість. Вчасно задовольняючи потреби студентів, ви забезпечуєте популярність вашого освітнього закладу для майбутніх поколінь. І в цьому питанні анкети для учнів коледжу або анкети для студентів зіграють найважливішу роль.
 3. Чи влаштовує ваших студентів розпорядок дня, робочий план? Наскільки знавці своєї справи і етичні куратори? Яке відношення студентів до технічного персоналу і молодшим науковим співробітникам, лаборантам, однокурсникам? Дізнайтеся про це і вчасно реагуйте на ситуації за допомогою регулярного анкетування.

Всім зрозуміло, що якість освіти і задоволеність учнів безпосередньо залежить від професіоналізму, етичних і моральних якостей співробітників навчального закладу. Тому соціальні анкети з рівним успіхом застосовуються для соціологічних опитувань в середовищі викладацького складу, менеджерів, молодших наукових співробітників, персоналу установ освіти.

Приклад анкети по соціології

Соціологічне опитування, проведене в освітньому закладі – дуже дієвий інструмент для його популяризації та завоювання довіри в соціумі. Наприклад, високу ефективність в плані підвищення рейтингу закладу продемонстрували опитування, що стосуються подальшої кар'єри випускників, пошуку роботи, а також задоволеності отриманими знаннями і їх практичності.

Такі опитування можуть використовуватися не тільки для внутрішніх цілей, але і для публікації на сайті університету або інституту, в пресі, в тематичних групах соцмереж і так далі. Для більшої ефективності важливо лише правильно структурувати анкети і використовувати зручні для анкетування кошти.

Типова соціальна анкета складається з таких смислових блоків:

 • звернення до опитуваного і пояснення цілей опитування;
 • візитки респондента (особисті, демографічні та контактні дані опитуваного – стать, вік, місце проживання, форма навчання, курс, спеціалізація, куратор, інше).
 • блоку основних питань (вони можуть бути з готовими відповідями, у вигляді шкали рейтингу або з полем для розгорнутого текстового коментаря);
 • подяки за витрачений час (тут же можуть міститися питання про ставлення респондента до анкетування і його готовності до нових опитуваннями надалі).

Фахівці з анкетуванням настійно рекомендують протестувати спочатку соціальну анкету на знайомих, щоб переконатися в доступності формулювань, а після отримання результатів аналізу – ознайомити респондентів з ними. Це хороший мотиваційний хід, який продемонструє вашу відкритість, неупередженість і бажання застосувати отримані дані з користю для опитуваних.

анкетирования в педагогике

Що стосується оптимальної методики соціологічного опитування – в наш час спеціалізовані ІТ-сервіси для анкетування в педагогіці перебувають поза конкуренцією по оперативності, практичності, зручності застосування і привабливості для самих опитуваних.

Відзначимо один з найбільш популярних сервісів для підготовки соціальних анкет – Yaware.Service. Це система зворотного зв'язку, за допомогою якого можна конструювати будь-які анкети по психології або соціологічні анкети в цифровому форматі, розміщуючи посилання на них в доступних для респондентів місцях: у вигляді QR-коду на наклейках і табличках, в якості віджету на сайті освітньої організації або інших інтернет-платформах, відправляти в листах на електронну пошту або в SMS.

Сучасний адаптивний дизайн соціологічних анкет Yaware.Service, зручність доступу і можливість заповнювати їх у зручний час робить анкетування за допомогою цього сервісу корисним і достовірним, а респондентам показує ваше поважне ставлення до них і до їхньої думки.

Крім практичного конструктора соціологічних опитувань, Yaware.Service містить аналітичний блок, який автоматично систематизує зібрані відгуки і надає вам результати обробки у вигляді діаграм, таблиць, графіків. Підсумки направляються в ваш особистий кабінет в системі або оперативним повідомленням на мобільний девайс.

Yaware.Service давно і з успіхом застосовується не тільки для анкетування в педагогіці, а й в галузях, де потрібна особлива оперативність і точність аналітики: в маркетингу, сфері технічного обслуговування, банківській справі. Наприклад, Yaware.Service довів високу ефективність в системах лояльності покупців, при складанні маркетингових опитувань і так далі.

Використання прогресивних цифрових систем для анкетування викладачів, учнів та їхніх близьких – кращий спосіб не тільки отримати корисну інформацію для розвитку навчального закладу та оптимізації освітніх програм, а й для підвищення статусу організації, а також довіри з боку всіх учасників процесу навчання.